Jak pomóc dziecku przejść przez rozwód rodziców?
W opinii psychologów ważne jest aby stres związany z kryzysem rodzinnym, jakim jest rozwód był jak najmniej dotkliwy.
Wskazówki dla rodzica podczas rozwodu:
Bąź uczciwy.
Dzieci są spostrzegawcze, potrzebują prostych i bezpośrednich odpowiedzi, które potrafiłyby zrozumieć, bez obwiniania kogokolwiek, bez ocen kto jest zły.
Przekaż dziecku, że to nie jego wina.
Prawie wszystkie dzieci przypuszczają, że to one mogą ponosić odpowiedzialność za rozpad związku rodziców. Dzieci potrzebują zapewnienia, że rozwód jest decyzją dorosłych i nie ma nic wspólnego z ich zachowaniem.
Słuchaj uważnie.
Dzieci mają wiele pytań, uczuć, przypuszczeń, trosk zwiazanych z rozwodem mamy i taty. Dla wielu rodziców jest trudne, żeby siedzieć i spokojnie wysłuchiwać dziecka, bez próby przerwania i przekazywania "gotowego zdania zamykajacego dyskusję". Dzieci potrzebują poczuć się wysłuchane z należytą cierpliwością i uwagą.
Przekaż dziecku, że jego reakcje na rozwód są ok.
Wiele dzieci ukrywa swoje uczucia smutku, żalu, złości, zmieszania, ponieważ obawiaja się, że wyrażając swoje uczucia zdenerwują rodziców, dzieci potrzebują wiedzieć, że ich uczucia sa akceptowane.
Przekaż dziecku, że jego chęć, aby rodzice powrócili do siebie jest zupełnie naturalna i normalna.
Dzieci mogą odczuwać zawstydzenie z powodu takich życzeń. Możesz wytłumaczyć dziecku, że jest mało prawdopodobne, aby ludzie, którzy rozwiedli się powrócili do siebie, ale życzenie dziecka dotyczące pojednania jest zupełnie normalne.
Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Wiele dzieci obawia się, że rodziców (po rozwodzie) nie będzie stać na takie rzeczy jak jedzenie, ubrania dla dzieci. Dzieci wychowywane przez samotnego rodzica potrzebują zapewnienia, że wie, jak sobie poradzić i ma określony plan.
Zapytaj dziecko o doświadczenia jego kolegów, których rodzice rozwiedli się.
To dobry sposób aby dowiedzieć się więcej na temat obaw twojego dziecka, to okazja do wyjaśnienia i wyprowadzenia z błędnych przekonań, a także przypominania dziecku, że inne dzieci też już przechodziły przez taką sytuację
Nie czyń dziecka stroną w waszych konflikatch, a także nie spowoduj, by poczuło się złapane w pułapkę "bycia w środku".
Nie mów nic na temat eksmałżonka w obecnosci dziecka. Nie angażuj dziecka w przekazywanie wiadomości do eksmałżonka. Dziecko ma potrzebę bycia kochanym przez oboje rodziców. Jeśli jedno z rodziców okazuje brak aprobaty dla uczuć wyrażanych przez dziecko wobec drugiego rodzica, wówczas dziecko zaczyna się wycofywać, staje się depresyjne. Dziecko chce być lojalne w stosunku do obu rodziców, nie stawiaj go w sytuacji konfliktu lojalności.
Spędzaj czas z troskliwymi przyjaciółmi.
Uchronisz dziecko przed uczynieniem z niego zaufanego powiernika oraz czucia się odpowiedzialnym za twoje emocjonalne funkcjonowanie.
Rozmawiaj z dzieckiem o rozwodzie.
Oprac. H. Przybyła-Basista na podstawie L.V.Nightingale Centrum Mediacji Rodzinnych i Psychoterapii Katowice